
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Aluminium cast wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (425 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2020 Harley-Davidson Street Glide use?
A 2020 Harley-Davidson Street Glide uses Gasoline.
What engine does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2020 Harley-Davidson Street Glide is equipped with a 1746cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2020 Harley-Davidson Street Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Automatic climate control?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Backup camera?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Heated seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Apple CarPlay?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Android Auto?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Bluetooth?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Keyless entry?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Push start?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Push start.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Navigation?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Leather seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Wireless phone charging?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Wifi hotspot?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Third row seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Tow package?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Head up display?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Harley-Davidson Street Glide have Cooled seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Cooled seats.


