
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Seat Height | 28.9 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special use?
A 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special uses Gasoline.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Road Glide Special is not equipped with Cooled seats.

