
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Big Piston Fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link HMAS single shock with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual radial-mounted four-piston calipers with full-floating |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Hollow section 12 spoke cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 49" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 32.3 in (820 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2021 Suzuki GSX-S use?
A 2021 Suzuki GSX-S uses Gasoline.
What engine does the 2021 Suzuki GSX-S have?
The 2021 Suzuki GSX-S is equipped with a 749cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2021 Suzuki GSX-S have?
The 2021 Suzuki GSX-S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Automatic climate control?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Backup camera?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Heated seats?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Apple CarPlay?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Android Auto?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Bluetooth?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Keyless entry?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Push start?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Push start.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Navigation?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Leather seats?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Wireless phone charging?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Wifi hotspot?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Third row seats?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Tow package?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Head up display?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Suzuki GSX-S have Cooled seats?
No, the 2021 Suzuki GSX-S is not equipped with Cooled seats.

