
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2001 Honda Shadow Spirit 750 use?
A 2001 Honda Shadow Spirit 750 uses Gasoline.
What engine does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have?
The 2001 Honda Shadow Spirit 750 is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have?
The 2001 Honda Shadow Spirit 750 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Automatic climate control?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Backup camera?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Backup camera.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Heated seats?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Heated seats.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Apple CarPlay?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Android Auto?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Android Auto.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Bluetooth?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Keyless entry?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Push start?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Push start.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Navigation?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Navigation.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Sunroof/moonroof?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Leather seats?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Leather seats.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Wireless phone charging?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Adaptive cruise control?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Wifi hotspot?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Third row seats?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Third row seats.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Tow package?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Tow package.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Head up display?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Head up display.
Does the 2001 Honda Shadow Spirit 750 have Cooled seats?
No, the 2001 Honda Shadow Spirit 750 is not equipped with Cooled seats.

