

Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic |
Tires
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Black Offset, Split 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 85.4" l x 50.4" h |
| Rake / Trail | 30° / 5" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 37.7 in |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 242 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | 4-inch Speedometer mounted low and integrated into handlebar clamp electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, LED indicator lights |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob use?
A 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob uses Gasoline.
What drivetrain does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have?
The 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have?
The 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob has a manual transmission.
What engine does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have?
The 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have?
The 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Automatic climate control?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Backup camera?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Heated seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Apple CarPlay?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Android Auto?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Bluetooth?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Keyless entry?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Push start?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Push start.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Navigation?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Leather seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Wireless phone charging?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Wifi hotspot?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Third row seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Tow package?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Head up display?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob have Cooled seats?
No, the 2012 Harley-Davidson Dyna Glide Street Bob is not equipped with Cooled seats.

