
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass and Smart-Shox Technology featuring Live Valve Gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 Piggyback with bypass and Smart-Shox Technology featuring Live Valve Gen 3 (Dual Valve compression & rebound) |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60 B16 73H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Front Wheel | Wire Wheel 16 in x 3 in |
| Rear Wheel | Wire Wheel 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Wheelbase | 64 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Rake / Trail | 29° / 5.2" |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 6 |
| Storage Capacity | 2.1 gal (8.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride, 4 Gal (15 L) Front Dry Storage 2 Gal (8 L) Rear Storage |
| Payload Capacity | 598 lbs (1,320 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 1700-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Gen 2 Tri-mode DPS High torque |
| Cage Type | High strength (Dual phase) steel tubing and stampings |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 / Limited |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited use?
A 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited uses Gasoline.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Cooled seats.

