
Drivetrain
| Transmission | Automatic, Forward Only, CVT |
| Chain Type | #520 chain; 10T/41T |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Single A-Arm |
| Rear Suspension | Mono Shock Swingarm |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc, 1 Per Wheel |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc, Axel Mounted |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Front Wheel | 12-spoke, Carbon Black ,16 X 5 in. (406 X 127 mm) |
| Rear Wheel | 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
| Front Tire | 18x7, R8 |
| Rear Tire | 18x8, R8 |
| Wheels | 8" Stamped Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 23.2° / 2.3" |
| Wheelbase | 37.8 in (958 mm) |
| Seat Height | 25.8 in (654 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Fuel Capacity | 1.5 gal (5.68 L) |
| Storage Capacity | 31.86 gal (120.6 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 25 lb (11.3 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 64 lbs (140 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Seating Capacity | 4 |
| Bed Capacity | 900 pounds |
Weights
| Dry Weight | 278 lbs (126 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Features | Other Standard: Horn, Tether, Electric Start, Safety Flag, Parent Adjustable Speed Limiter (1-15 mph), 1 Youth Helmet, Training DVD, Tool Kit, Battery Charge Port |
| Lighting | LED Running Lights, Single Rear Brakelights/Taillights |
| Warranty | Factory: 2-year BRP Limited Warranty with 2-year roadside assistance | Extended Service Terms: B.E.S.T. extended service term available from 12 to 36 months. |
| Instrumentation | Check Engine Light, Mechanical Fuel Gauge Cap |
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited use?
A 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited uses Gasoline.
What engine does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have?
The 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have?
The 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Automatic climate control?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Backup camera?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Heated seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Apple CarPlay?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Android Auto?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Bluetooth?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Keyless entry?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Push start?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Push start.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Navigation?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Leather seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Wireless phone charging?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Wifi hotspot?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Third row seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Tow package?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Head up display?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited have Cooled seats?
No, the 2017 Harley-Davidson Electra Glide CVO Limited is not equipped with Cooled seats.

