
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 74" w x 73.8" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2019 KTM Duke 790 use?
A 2019 KTM Duke 790 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 KTM Duke 790 have?
The 2019 KTM Duke 790 has a drivetrain.
What engine does the 2019 KTM Duke 790 have?
The 2019 KTM Duke 790 is equipped with a 799cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2019 KTM Duke 790 have?
The 2019 KTM Duke 790 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Automatic climate control?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Backup camera?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Heated seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Apple CarPlay?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Android Auto?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Bluetooth?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Keyless entry?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Push start?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Push start.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Navigation?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Navigation.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Leather seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Wireless phone charging?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Adaptive cruise control?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Wifi hotspot?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Third row seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Tow package?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Tow package.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Head up display?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Head up display.
Does the 2019 KTM Duke 790 have Cooled seats?
No, the 2019 KTM Duke 790 is not equipped with Cooled seats.

