
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 1,723 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 18 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2003 Yamaha Road Star Silverado use?
A 2003 Yamaha Road Star Silverado uses Gasoline.
What drivetrain does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have?
The 2003 Yamaha Road Star Silverado has a drivetrain.
What engine does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have?
The 2003 Yamaha Road Star Silverado is equipped with a 1670cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have?
The 2003 Yamaha Road Star Silverado is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2003 Yamaha Road Star Silverado?
The 2003 Yamaha Road Star Silverado has floorplan XV17AT.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Automatic climate control?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Backup camera?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Backup camera.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Heated seats?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Heated seats.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Apple CarPlay?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Android Auto?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Android Auto.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Bluetooth?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Bluetooth.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Keyless entry?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Keyless entry.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Push start?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Push start.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Navigation?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Navigation.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Sunroof/moonroof?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Leather seats?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Leather seats.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Wireless phone charging?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Adaptive cruise control?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Wifi hotspot?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Third row seats?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Third row seats.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Tow package?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Tow package.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Head up display?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Head up display.
Does the 2003 Yamaha Road Star Silverado have Cooled seats?
No, the 2003 Yamaha Road Star Silverado is not equipped with Cooled seats.

