New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 14.6 in (371 mm) |
| Rear Travel | 15.1 in (384 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | Machined Highlights, Tour 17" x 3.5" |
| Rear Wheel | Machined Highlights, Tour 16" x 5" |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Overall Vehicle Size | 95" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 467 lbs (1,030 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 809 lbs (367 kg) |
Electronics
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
| Magneto | 650-W |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | |
| Features | Standard Equipment: Remote-Locking Hard Saddlebags, Vinyl Rogue Seat; Tire Pressure Monitoring; Light Bar; ABS, Selectable Ride Modes; Cruise Control; Keyless Ignition |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
What type of fuel does a 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - use?
A 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - uses Unknown.
What engine does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have?
The 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is equipped with a 2053CC GAS engine.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Automatic climate control?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Backup camera?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Heated seats?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Apple CarPlay?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Android Auto?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Bluetooth?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Keyless entry?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Push start?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Push start.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Navigation?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Navigation.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Leather seats?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Wireless phone charging?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Adaptive cruise control?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Wifi hotspot?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Third row seats?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Tow package?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Tow package.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Head up display?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Head up display.
Does the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - have Cooled seats?
No, the 2004 Kawasaki Vulcan 2000 - is not equipped with Cooled seats.

