
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 75" l x 42.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2004 Suzuki V-Strom 1000 use?
A 2004 Suzuki V-Strom 1000 uses Gasoline.
What engine does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have?
The 2004 Suzuki V-Strom 1000 is equipped with a 996cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have?
The 2004 Suzuki V-Strom 1000 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Automatic climate control?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Backup camera?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Backup camera.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Heated seats?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Heated seats.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Apple CarPlay?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Android Auto?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Android Auto.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Bluetooth?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Keyless entry?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Push start?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Push start.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Navigation?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Navigation.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Sunroof/moonroof?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Leather seats?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Leather seats.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Wireless phone charging?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Adaptive cruise control?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Wifi hotspot?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Third row seats?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Third row seats.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Tow package?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Tow package.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Head up display?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Head up display.
Does the 2004 Suzuki V-Strom 1000 have Cooled seats?
No, the 2004 Suzuki V-Strom 1000 is not equipped with Cooled seats.

