
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 78" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 31.1 in (790 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2006 Harley-Davidson VRSCR - use?
A 2006 Harley-Davidson VRSCR - uses Unknown.
What drivetrain does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have?
The 2006 Harley-Davidson VRSCR - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have?
The 2006 Harley-Davidson VRSCR - has a Manual transmission.
What engine does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have?
The 2006 Harley-Davidson VRSCR - is equipped with a 1130CC engine.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Automatic climate control?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Backup camera?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Heated seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Apple CarPlay?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Android Auto?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Bluetooth?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Keyless entry?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Push start?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Push start.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Navigation?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Leather seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Wireless phone charging?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Wifi hotspot?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Third row seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Tow package?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Head up display?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Cooled seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Cooled seats.


