
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2006 Harley-Davidson VRSCR - use?
A 2006 Harley-Davidson VRSCR - uses Unknown.
What drivetrain does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have?
The 2006 Harley-Davidson VRSCR - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have?
The 2006 Harley-Davidson VRSCR - has a Manual transmission.
What engine does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have?
The 2006 Harley-Davidson VRSCR - is equipped with a 1130CC engine.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Automatic climate control?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Backup camera?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Heated seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Apple CarPlay?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Android Auto?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Bluetooth?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Keyless entry?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Push start?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Push start.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Navigation?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Leather seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Wireless phone charging?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Wifi hotspot?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Third row seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Tow package?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Head up display?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Harley-Davidson VRSCR - have Cooled seats?
No, the 2006 Harley-Davidson VRSCR - is not equipped with Cooled seats.

