New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 798.1 lbs (362 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2007 Harley-Davidson FLSTCI - use?
A 2007 Harley-Davidson FLSTCI - uses Unknown.
What drivetrain does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have?
The 2007 Harley-Davidson FLSTCI - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have?
The 2007 Harley-Davidson FLSTCI - has a manual transmission.
What engine does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have?
The 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is equipped with a 1584CC engine.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Automatic climate control?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Backup camera?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Heated seats?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Apple CarPlay?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Android Auto?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Bluetooth?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Keyless entry?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Push start?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Push start.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Navigation?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Leather seats?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Wireless phone charging?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Wifi hotspot?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Third row seats?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Tow package?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Head up display?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - have Cooled seats?
No, the 2007 Harley-Davidson FLSTCI - is not equipped with Cooled seats.


