New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 78" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 25.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2009 Harley-Davidson FXDB - use?
A 2009 Harley-Davidson FXDB - uses Unknown.
What drivetrain does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have?
The 2009 Harley-Davidson FXDB - has a drivetrain.
What engine does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have?
The 2009 Harley-Davidson FXDB - is equipped with a 1584CC engine.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Automatic climate control?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Backup camera?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Heated seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Apple CarPlay?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Android Auto?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Bluetooth?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Keyless entry?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Push start?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Push start.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Navigation?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Navigation.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Leather seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Wireless phone charging?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Adaptive cruise control?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Wifi hotspot?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Third row seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Tow package?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Tow package.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Head up display?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Head up display.
Does the 2009 Harley-Davidson FXDB - have Cooled seats?
No, the 2009 Harley-Davidson FXDB - is not equipped with Cooled seats.

