
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.2" w x 44.8" h |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
What type of fuel does a 2009 Harley-Davidson Street Glide use?
A 2009 Harley-Davidson Street Glide uses Gasoline.
What drivetrain does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2009 Harley-Davidson Street Glide has a drivetrain.
What engine does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2009 Harley-Davidson Street Glide is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2009 Harley-Davidson Street Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Automatic climate control?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Backup camera?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Heated seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Apple CarPlay?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Android Auto?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Bluetooth?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Keyless entry?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Push start?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Push start.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Navigation?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Leather seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Wireless phone charging?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Wifi hotspot?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Third row seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Tow package?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Head up display?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Cooled seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Cooled seats.

