
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.1" w x 47.6" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.6 in (1,488 mm) |
| Seat Height | 27.2 in (690 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.6 gal (13.6 L) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED |
| Instrumentation | Digital |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
What type of fuel does a 2010 Harley-Davidson Road King Classic use?
A 2010 Harley-Davidson Road King Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have?
The 2010 Harley-Davidson Road King Classic has a drivetrain.
What engine does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have?
The 2010 Harley-Davidson Road King Classic is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have?
The 2010 Harley-Davidson Road King Classic is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2010 Harley-Davidson Road King Classic?
The 2010 Harley-Davidson Road King Classic has floorplan FLHRC.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Automatic climate control?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Backup camera?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Heated seats?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Apple CarPlay?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Android Auto?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Bluetooth?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Keyless entry?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Push start?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Push start.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Navigation?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Leather seats?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Wireless phone charging?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Wifi hotspot?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Third row seats?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Tow package?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Head up display?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2010 Harley-Davidson Road King Classic have Cooled seats?
No, the 2010 Harley-Davidson Road King Classic is not equipped with Cooled seats.

