
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.9" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2011 Harley-Davidson Road King use?
A 2011 Harley-Davidson Road King uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 Harley-Davidson Road King have?
The 2011 Harley-Davidson Road King has a drivetrain.
What engine does the 2011 Harley-Davidson Road King have?
The 2011 Harley-Davidson Road King is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2011 Harley-Davidson Road King have?
The 2011 Harley-Davidson Road King is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Automatic climate control?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Backup camera?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Heated seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Apple CarPlay?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Android Auto?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Bluetooth?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Keyless entry?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Push start?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Push start.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Navigation?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Leather seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Wireless phone charging?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Wifi hotspot?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Third row seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Tow package?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Head up display?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Harley-Davidson Road King have Cooled seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Road King is not equipped with Cooled seats.

