
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual four-piston calipers, K-ACT II ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Twin-piston caliper, K-ACT II ABS |
Tires
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.9" h |
| Rake / Trail | 30° / 7" |
| Wheelbase | 65.5 in (1,664 mm) |
| Seat Height | 28.7 in (729 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2011 Yamaha XVS650 - use?
A 2011 Yamaha XVS650 - uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - has a Shaft drivetrain.
What transmission does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - has a manual transmission.
What engine does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - is equipped with a 650CC engine.
What type of engine does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Automatic climate control?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Backup camera?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Heated seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Apple CarPlay?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Android Auto?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Bluetooth?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Keyless entry?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Push start?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Push start.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Navigation?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Leather seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Wireless phone charging?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Wifi hotspot?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Third row seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Tow package?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Head up display?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Cooled seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Cooled seats.

