
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 17.6 in (447 mm) |
| Rear Travel | 20.1 in (510 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 28/9-15 |
| Rear Tire | 28/11-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.5" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.7 gal (29.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2011 Yamaha XVS650 - use?
A 2011 Yamaha XVS650 - uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - has a Shaft drivetrain.
What transmission does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - has a manual transmission.
What engine does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - is equipped with a 650CC engine.
What type of engine does the 2011 Yamaha XVS650 - have?
The 2011 Yamaha XVS650 - is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Automatic climate control?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Backup camera?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Heated seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Apple CarPlay?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Android Auto?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Bluetooth?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Keyless entry?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Push start?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Push start.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Navigation?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Leather seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Wireless phone charging?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Wifi hotspot?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Third row seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Tow package?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Head up display?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Yamaha XVS650 - have Cooled seats?
No, the 2011 Yamaha XVS650 - is not equipped with Cooled seats.

