
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks w/adjustable preload |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single / 300mm Semi-Floating Rotor / 4 Piston Caliper |
| Rear Braking System | Single / 300mm Floating Rotor / 2 Piston Caliper |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60 B16 73H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/65 B16 81H |
| Front Wheel | Wire Wheel 16 in x 3 in |
| Rear Wheel | Wire Wheel 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62" w x 75.8" h |
| Wheelbase | 64 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Rake / Trail | 29° / 5.2" |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Storage Capacity | 31.86 gal (120.6 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | ABS, Ride Modes, Keyless Ignition, USB charge port, 12V Charge Port, Rear Cylinder Deactivation |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited use?
A 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited uses Gasoline.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Cooled seats.

