
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Seat Height | 34.8 in |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
What type of fuel does a 2014 KTM Adventure 1190 use?
A 2014 KTM Adventure 1190 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 KTM Adventure 1190 have?
The 2014 KTM Adventure 1190 has a drivetrain.
What engine does the 2014 KTM Adventure 1190 have?
The 2014 KTM Adventure 1190 is equipped with a 1195cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2014 KTM Adventure 1190 have?
The 2014 KTM Adventure 1190 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Automatic climate control?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Backup camera?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Heated seats?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Apple CarPlay?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Android Auto?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Bluetooth?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Keyless entry?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Push start?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Push start.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Navigation?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Navigation.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Leather seats?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Wireless phone charging?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Adaptive cruise control?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Wifi hotspot?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Third row seats?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Tow package?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Tow package.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Head up display?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Head up display.
Does the 2014 KTM Adventure 1190 have Cooled seats?
No, the 2014 KTM Adventure 1190 is not equipped with Cooled seats.

