
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Gloss Black Cast Aluminum Wheel w/Laser Etched Graphics |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 180/70-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 63.8 in (1,621 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider use?
A 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider uses Gasoline.
What drivetrain does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have?
The 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider has a drivetrain.
What engine does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have?
The 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is equipped with a 1690cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have?
The 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider?
The 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider has floorplan FXDL103.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Automatic climate control?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Backup camera?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Heated seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Apple CarPlay?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Android Auto?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Bluetooth?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Keyless entry?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Push start?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Push start.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Navigation?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Leather seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Wireless phone charging?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Wifi hotspot?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Third row seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Tow package?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Head up display?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider have Cooled seats?
No, the 2016 Harley-Davidson Dyna Low Rider is not equipped with Cooled seats.

