
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | 7-Plate Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability. |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Seat Height | 37.8 in |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 244 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited use?
A 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited uses Gasoline.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Cooled seats.

