
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (135 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/70-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 42.5" w x 46.1" h |
| Seat Height | 34.8 in |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 62.7 in (592 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited use?
A 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited uses Gasoline.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have?
The 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Touring Ultra Limited is not equipped with Cooled seats.

