
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 85.2" l x 55.1" h |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson Street Glide Special use?
A 2019 Harley-Davidson Street Glide Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has a drivetrain.
What engine does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special?
The 2019 Harley-Davidson Street Glide Special has floorplan FLHXS.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson Street Glide Special is not equipped with Cooled seats.

