

Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Manual / automatic |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake). Cable actuated |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake). Rod actuated |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 84.2" w x 185.9" l x 66" h |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 5 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 167.5 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Warranty | 6 months limited |
What type of fuel does a 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 use?
A 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have?
The 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 has a drivetrain.
What engine does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have?
The 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is equipped with a 1868cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have?
The 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114?
The 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 has floorplan FLHCS.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Automatic climate control?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Backup camera?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Heated seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Apple CarPlay?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Android Auto?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Bluetooth?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Keyless entry?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Push start?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Push start.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Navigation?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Leather seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Wireless phone charging?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Wifi hotspot?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Third row seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Tow package?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Head up display?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 have Cooled seats?
No, the 2020 Harley-Davidson Softail Heritage Classic 114 is not equipped with Cooled seats.


