
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2019 Indian Chieftain Limited use?
A 2019 Indian Chieftain Limited uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 Indian Chieftain Limited have?
The 2019 Indian Chieftain Limited has a drivetrain.
What engine does the 2019 Indian Chieftain Limited have?
The 2019 Indian Chieftain Limited is equipped with a 1811cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2019 Indian Chieftain Limited have?
The 2019 Indian Chieftain Limited is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Automatic climate control?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Backup camera?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Heated seats?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Apple CarPlay?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Android Auto?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Bluetooth?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Keyless entry?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Push start?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Push start.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Navigation?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Leather seats?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Wireless phone charging?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Wifi hotspot?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Third row seats?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Tow package?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Head up display?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Indian Chieftain Limited have Cooled seats?
No, the 2019 Indian Chieftain Limited is not equipped with Cooled seats.


