
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
Weights
| Dry Weight | 459 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - use?
A 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - uses Gasoline.
What drivetrain does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have?
The 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - has a Belt drivetrain.
What engine does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have?
The 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is equipped with a 1202cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have?
The 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Automatic climate control?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Backup camera?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Heated seats?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Apple CarPlay?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Android Auto?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Bluetooth?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Keyless entry?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Push start?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Push start.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Navigation?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Leather seats?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Wireless phone charging?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Wifi hotspot?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Third row seats?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Tow package?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Head up display?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - have Cooled seats?
No, the 2019 Harley-Davidson XL1200 NS - is not equipped with Cooled seats.


