
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork, adjustable preload and rebound damping |
| Rear Suspension | Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2020 Harley-Davidson XL 48 - use?
A 2020 Harley-Davidson XL 48 - uses Unknown.
What drivetrain does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have?
The 2020 Harley-Davidson XL 48 - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have?
The 2020 Harley-Davidson XL 48 - has a manual transmission.
What engine does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have?
The 2020 Harley-Davidson XL 48 - is equipped with a 1200CC engine.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Automatic climate control?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Backup camera?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Heated seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Apple CarPlay?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Android Auto?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Bluetooth?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Keyless entry?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Push start?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Push start.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Navigation?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Navigation.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Leather seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Wireless phone charging?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Adaptive cruise control?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Wifi hotspot?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Third row seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Tow package?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Tow package.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Head up display?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Head up display.
Does the 2020 Harley-Davidson XL 48 - have Cooled seats?
No, the 2020 Harley-Davidson XL 48 - is not equipped with Cooled seats.

