
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 6.3 in (161 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (169 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 75.8" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty |
What type of fuel does a 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 use?
A 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 uses Gasoline.
What engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is equipped with a 1202cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have?
The 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Automatic climate control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Backup camera?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Heated seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Apple CarPlay?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Android Auto?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Bluetooth?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Keyless entry?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Push start?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Push start.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Navigation?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Leather seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Wireless phone charging?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Wifi hotspot?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Third row seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Tow package?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Head up display?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 have Cooled seats?
No, the 2021 Harley-Davidson Sportster Iron 1200 is not equipped with Cooled seats.

