
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2023 Harley-Davidson Sportster S use?
A 2023 Harley-Davidson Sportster S uses Gasoline.
What engine does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have?
The 2023 Harley-Davidson Sportster S is equipped with a 1250cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have?
The 2023 Harley-Davidson Sportster S is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Automatic climate control?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Backup camera?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Heated seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Apple CarPlay?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Android Auto?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Bluetooth?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Keyless entry?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Push start?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Push start.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Navigation?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Leather seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Wireless phone charging?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Wifi hotspot?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Third row seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Tow package?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Head up display?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Harley-Davidson Sportster S have Cooled seats?
No, the 2023 Harley-Davidson Sportster S is not equipped with Cooled seats.

