
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 22.5" w x 51.1" l x 30.5" h |
| Seat Height | 21.6 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 111 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2023 Honda Rebel 1100 DCT use?
A 2023 Honda Rebel 1100 DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have?
The 2023 Honda Rebel 1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2023 Honda Rebel 1100 DCT?
The 2023 Honda Rebel 1100 DCT has floorplan CMX1100D.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Backup camera?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Heated seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Android Auto?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Push start?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Navigation?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Leather seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Third row seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Tow package?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Head up display?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Honda Rebel 1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2023 Honda Rebel 1100 DCT is not equipped with Cooled seats.

