
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiple discs. Mechanical, cable-actuated. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function front Fork Big Piston (SFF-BP) USD forks |
| Rear Suspension | Monoshock damper with 7 stage adjustable preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.9" h |
| Seat Height | 31.9 in |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 774 lbs (351.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2024 Honda Rebel 500 ABS SE use?
A 2024 Honda Rebel 500 ABS SE uses Gasoline.
What engine does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have?
The 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have?
The 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Automatic climate control?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Backup camera?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Heated seats?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Apple CarPlay?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Android Auto?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Bluetooth?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Keyless entry?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Push start?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Push start.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Navigation?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Leather seats?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Wireless phone charging?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Wifi hotspot?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Third row seats?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Tow package?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Head up display?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE have Cooled seats?
No, the 2024 Honda Rebel 500 ABS SE is not equipped with Cooled seats.

