



Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 56" w x 74" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 286.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 12 / Limited |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2009 Harley-Davidson Street Glide use?
A 2009 Harley-Davidson Street Glide uses Gasoline.
What engine does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2009 Harley-Davidson Street Glide is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have?
The 2009 Harley-Davidson Street Glide is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Automatic climate control?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Backup camera?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Backup camera.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Heated seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Heated seats.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Apple CarPlay?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Android Auto?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Android Auto.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Bluetooth?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Bluetooth.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Keyless entry?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Keyless entry.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Push start?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Push start.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Navigation?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Navigation.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Sunroof/moonroof?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Leather seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Leather seats.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Wireless phone charging?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Adaptive cruise control?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Wifi hotspot?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Third row seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Third row seats.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Tow package?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Tow package.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Head up display?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Head up display.
Does the 2009 Harley-Davidson Street Glide have Cooled seats?
No, the 2009 Harley-Davidson Street Glide is not equipped with Cooled seats.

