
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm inverted telescopic fork with adjustable rebound damping (right side) and adjustable preload (left-side) |
| Rear Suspension | Offset laydown single-shock with remote spring preload adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. Petal-style discs. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Petal-style disc. |
Tires
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.6" h |
| Seat Height | 33.3 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 480.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic use?
A 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a drivetrain.
What engine does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a 1584cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Automatic climate control?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Backup camera?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Heated seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Apple CarPlay?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Android Auto?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Bluetooth?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Keyless entry?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Push start?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Push start.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Navigation?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Leather seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Wireless phone charging?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Wifi hotspot?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Third row seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Tow package?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Head up display?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Cooled seats?
No, the 2007 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Cooled seats.


