
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49 mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium standard height hand-adjustable. |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators. |
What type of fuel does a 1996 Yamaha XVZ13AH MC use?
A 1996 Yamaha XVZ13AH MC uses Unknown.
What drivetrain does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have?
The 1996 Yamaha XVZ13AH MC has a drivetrain.
What engine does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have?
The 1996 Yamaha XVZ13AH MC is equipped with a 1294CC engine.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Automatic climate control?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Backup camera?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Backup camera.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Heated seats?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Heated seats.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Apple CarPlay?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Android Auto?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Android Auto.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Bluetooth?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Bluetooth.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Keyless entry?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Keyless entry.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Push start?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Push start.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Navigation?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Navigation.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Sunroof/moonroof?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Leather seats?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Leather seats.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Wireless phone charging?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Adaptive cruise control?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Wifi hotspot?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Third row seats?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Third row seats.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Tow package?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Tow package.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Head up display?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Head up display.
Does the 1996 Yamaha XVZ13AH MC have Cooled seats?
No, the 1996 Yamaha XVZ13AH MC is not equipped with Cooled seats.

