
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Warranty | 6 / Limited |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 1997 Honda Shadow ACE use?
A 1997 Honda Shadow ACE uses Gasoline.
What drivetrain does the 1997 Honda Shadow ACE have?
The 1997 Honda Shadow ACE has a drivetrain.
What engine does the 1997 Honda Shadow ACE have?
The 1997 Honda Shadow ACE is equipped with a 1099cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 1997 Honda Shadow ACE have?
The 1997 Honda Shadow ACE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Automatic climate control?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Backup camera?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Backup camera.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Heated seats?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Heated seats.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Apple CarPlay?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Android Auto?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Android Auto.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Bluetooth?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Bluetooth.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Keyless entry?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Keyless entry.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Push start?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Push start.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Navigation?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Navigation.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Sunroof/moonroof?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Leather seats?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Leather seats.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Wireless phone charging?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Adaptive cruise control?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Wifi hotspot?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Third row seats?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Third row seats.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Tow package?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Tow package.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Head up display?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Head up display.
Does the 1997 Honda Shadow ACE have Cooled seats?
No, the 1997 Honda Shadow ACE is not equipped with Cooled seats.

