
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 44" h |
| Seat Height | 25.9 in |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2015 Ducati Multistrada use?
A 2015 Ducati Multistrada uses Gasoline.
What drivetrain does the 2015 Ducati Multistrada have?
The 2015 Ducati Multistrada has a drivetrain.
What engine does the 2015 Ducati Multistrada have?
The 2015 Ducati Multistrada is equipped with a 1198cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2015 Ducati Multistrada have?
The 2015 Ducati Multistrada is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Automatic climate control?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Backup camera?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Heated seats?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Apple CarPlay?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Android Auto?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Bluetooth?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Keyless entry?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Push start?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Push start.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Navigation?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Leather seats?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Wireless phone charging?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Wifi hotspot?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Third row seats?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Tow package?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Head up display?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Ducati Multistrada have Cooled seats?
No, the 2015 Ducati Multistrada is not equipped with Cooled seats.

