
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.4 in (137 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30" w x 40.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2002 Honda Shadow Sabre use?
A 2002 Honda Shadow Sabre uses Gasoline.
What drivetrain does the 2002 Honda Shadow Sabre have?
The 2002 Honda Shadow Sabre has a drivetrain.
What engine does the 2002 Honda Shadow Sabre have?
The 2002 Honda Shadow Sabre is equipped with a 1099cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2002 Honda Shadow Sabre have?
The 2002 Honda Shadow Sabre is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Automatic climate control?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Backup camera?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Backup camera.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Heated seats?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Heated seats.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Apple CarPlay?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Android Auto?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Android Auto.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Bluetooth?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Bluetooth.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Keyless entry?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Keyless entry.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Push start?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Push start.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Navigation?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Navigation.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Sunroof/moonroof?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Leather seats?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Leather seats.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Wireless phone charging?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Adaptive cruise control?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Wifi hotspot?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Third row seats?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Third row seats.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Tow package?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Tow package.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Head up display?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Head up display.
Does the 2002 Honda Shadow Sabre have Cooled seats?
No, the 2002 Honda Shadow Sabre is not equipped with Cooled seats.

