
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 3.5 in (90 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (73 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30" w x 40.1" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2004 Honda Shadow Aero use?
A 2004 Honda Shadow Aero uses Gasoline.
What drivetrain does the 2004 Honda Shadow Aero have?
The 2004 Honda Shadow Aero has a drivetrain.
What engine does the 2004 Honda Shadow Aero have?
The 2004 Honda Shadow Aero is equipped with a 745cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2004 Honda Shadow Aero have?
The 2004 Honda Shadow Aero is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Automatic climate control?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Backup camera?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Backup camera.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Heated seats?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Heated seats.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Apple CarPlay?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Android Auto?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Android Auto.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Bluetooth?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Bluetooth.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Keyless entry?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Keyless entry.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Push start?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Push start.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Navigation?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Navigation.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Sunroof/moonroof?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Leather seats?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Leather seats.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Wireless phone charging?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Adaptive cruise control?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Wifi hotspot?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Third row seats?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Third row seats.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Tow package?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Tow package.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Head up display?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Head up display.
Does the 2004 Honda Shadow Aero have Cooled seats?
No, the 2004 Honda Shadow Aero is not equipped with Cooled seats.

