
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 85.9" l x 49.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 37.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 249 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. use?
A 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. uses Gasoline.
What engine does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have?
The 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is equipped with a 1450cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have?
The 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Automatic climate control?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Backup camera?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Backup camera.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Heated seats?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Heated seats.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Apple CarPlay?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Android Auto?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Android Auto.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Bluetooth?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Bluetooth.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Keyless entry?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Keyless entry.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Push start?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Push start.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Navigation?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Navigation.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Sunroof/moonroof?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Leather seats?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Leather seats.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Wireless phone charging?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Adaptive cruise control?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Wifi hotspot?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Third row seats?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Third row seats.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Tow package?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Tow package.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Head up display?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Head up display.
Does the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. have Cooled seats?
No, the 2003 Harley-Davidson Dyna Glide Wide Glide Anniv. is not equipped with Cooled seats.

