New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Hydraulic, wet, multiplate with coil springs, assist slipper cam. Or 7-speed (DCT) Hydraulic, wet, |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. 6-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 3-piston calipers. ABS: |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.9" w x 37.6" h |
| Seat Height | 29.3 in |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 845 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2005 Honda VT750DC - use?
A 2005 Honda VT750DC - uses Unknown.
What drivetrain does the 2005 Honda VT750DC - have?
The 2005 Honda VT750DC - has a drivetrain.
What engine does the 2005 Honda VT750DC - have?
The 2005 Honda VT750DC - is equipped with a 745CC engine.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Automatic climate control?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Backup camera?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Heated seats?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Apple CarPlay?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Android Auto?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Bluetooth?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Keyless entry?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Push start?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Push start.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Navigation?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Leather seats?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Wireless phone charging?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Wifi hotspot?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Third row seats?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Tow package?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Head up display?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Honda VT750DC - have Cooled seats?
No, the 2005 Honda VT750DC - is not equipped with Cooled seats.

