
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable preload, 18-way compression and 15-way rebound damping adjustment |
| Rear Suspension | Bottom-link Uni-Trak® and gas-charged shock with adjustable preload, stepless rebound and compression damping adjustments, adjustable ride height |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 79.6" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (1,481 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.8 gal (22 L) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2005 Kawasaki VULCAN 1600 use?
A 2005 Kawasaki VULCAN 1600 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have?
The 2005 Kawasaki VULCAN 1600 has a drivetrain.
What engine does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have?
The 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is equipped with a 1552cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have?
The 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Automatic climate control?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Backup camera?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Heated seats?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Apple CarPlay?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Android Auto?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Bluetooth?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Keyless entry?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Push start?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Push start.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Navigation?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Leather seats?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Wireless phone charging?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Wifi hotspot?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Third row seats?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Tow package?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Head up display?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 have Cooled seats?
No, the 2005 Kawasaki VULCAN 1600 is not equipped with Cooled seats.

