
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2005 Suzuki GSX-R 600 use?
A 2005 Suzuki GSX-R 600 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have?
The 2005 Suzuki GSX-R 600 has a drivetrain.
What engine does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have?
The 2005 Suzuki GSX-R 600 is equipped with a 599cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have?
The 2005 Suzuki GSX-R 600 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Automatic climate control?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Backup camera?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Backup camera.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Heated seats?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Heated seats.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Apple CarPlay?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Android Auto?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Android Auto.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Bluetooth?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Keyless entry?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Push start?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Push start.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Navigation?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Navigation.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Sunroof/moonroof?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Leather seats?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Leather seats.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Wireless phone charging?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Adaptive cruise control?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Wifi hotspot?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Third row seats?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Third row seats.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Tow package?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Tow package.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Head up display?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Head up display.
Does the 2005 Suzuki GSX-R 600 have Cooled seats?
No, the 2005 Suzuki GSX-R 600 is not equipped with Cooled seats.

