
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 813.5 lbs (369 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2006 Suzuki VZ800 M50 use?
A 2006 Suzuki VZ800 M50 uses Unknown.
What drivetrain does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have?
The 2006 Suzuki VZ800 M50 has a drivetrain.
What transmission does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have?
The 2006 Suzuki VZ800 M50 has a Manual transmission.
What engine does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have?
The 2006 Suzuki VZ800 M50 is equipped with a 805CC engine.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Automatic climate control?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Backup camera?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Heated seats?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Apple CarPlay?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Android Auto?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Bluetooth?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Keyless entry?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Push start?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Push start.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Navigation?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Leather seats?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Wireless phone charging?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Wifi hotspot?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Third row seats?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Tow package?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Head up display?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Suzuki VZ800 M50 have Cooled seats?
No, the 2006 Suzuki VZ800 M50 is not equipped with Cooled seats.

