
Drivetrain
| Transmission | Electric shift 5 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Months |
What type of fuel does a 2006 Yamaha FJR1300AS - use?
A 2006 Yamaha FJR1300AS - uses Unknown.
What drivetrain does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have?
The 2006 Yamaha FJR1300AS - has a Shaft drivetrain.
What transmission does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have?
The 2006 Yamaha FJR1300AS - has a Electric shift 5 speed transmission.
What engine does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have?
The 2006 Yamaha FJR1300AS - is equipped with a 1300CC engine.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Automatic climate control?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Backup camera?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Heated seats?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Apple CarPlay?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Android Auto?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Bluetooth?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Keyless entry?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Push start?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Push start.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Navigation?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Navigation.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Leather seats?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Wireless phone charging?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Adaptive cruise control?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Wifi hotspot?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Third row seats?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Tow package?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Tow package.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Head up display?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Head up display.
Does the 2006 Yamaha FJR1300AS - have Cooled seats?
No, the 2006 Yamaha FJR1300AS - is not equipped with Cooled seats.

