
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 4-speed |
| Clutch | Automatic |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 70/100-14 |
| Rear Tire | 80/100-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 49.2" h |
| Rake / Trail | 25.4° / 2" |
| Wheelbase | 41.9 in (1,064 mm) |
| Seat Height | 25.9 in (657 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.79 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs (76.7 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 use?
A 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 uses Unknown.
What drivetrain does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have?
The 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 has a drivetrain.
What transmission does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have?
The 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 has a Manual transmission.
What engine does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have?
The 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is equipped with a 645CC engine.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Automatic climate control?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Backup camera?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Heated seats?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Apple CarPlay?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Android Auto?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Bluetooth?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Keyless entry?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Push start?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Push start.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Navigation?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Leather seats?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Wireless phone charging?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Wifi hotspot?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Third row seats?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Tow package?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Head up display?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 have Cooled seats?
No, the 2007 Suzuki DL650 V-STROM 650 is not equipped with Cooled seats.

