
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
Tires
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 47.8" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,690 mm) |
| Seat Height | 26.4 in (670 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
What type of fuel does a 2008 Harley-Davidson FLHTCU use?
A 2008 Harley-Davidson FLHTCU uses Unknown.
What drivetrain does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have?
The 2008 Harley-Davidson FLHTCU has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have?
The 2008 Harley-Davidson FLHTCU has a Manual transmission.
What engine does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have?
The 2008 Harley-Davidson FLHTCU is equipped with a 1584CC engine.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Backup camera?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Heated seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Android Auto?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Push start?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Navigation?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Leather seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Third row seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Tow package?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Head up display?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2008 Harley-Davidson FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2008 Harley-Davidson FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

