
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork 46 mm, compression and rebound stage adjustable |
| Rear Suspension | Aluminium 2-sided swing arm, compression and rebound damping adjustable |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 190/55-17 |
| Wheels | Aluminium cast wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 56.1 in (1,425 mm) |
| Seat Height | 32.1 in (815 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - use?
A 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - uses Unknown.
What drivetrain does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have?
The 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - has a Belt drivetrain.
What transmission does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have?
The 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - has a manual transmission.
What engine does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have?
The 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is equipped with a 1690CC engine.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Automatic climate control?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Backup camera?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Heated seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Apple CarPlay?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Android Auto?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Bluetooth?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Keyless entry?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Push start?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Push start.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Navigation?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Navigation.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Leather seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Wireless phone charging?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Adaptive cruise control?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Wifi hotspot?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Third row seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Tow package?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Tow package.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Head up display?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Head up display.
Does the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - have Cooled seats?
No, the 2012 Harley-Davidson FLHTCU103 - is not equipped with Cooled seats.

